XBRL to nie to samo co XML
Komisja Europejska podjęła decyzję o jednolitym europejskim formacie elektronicznym (ESEF). Zmiana ta wymaga raportowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółek notowanych na rynkach publicznych UE i sporządzanych zgodnie z MSR w formacie XBRL od 1 stycznia 2020 r.
Obowiązujące obecnie przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor), nakazują wszystkim jednostkom, sporządzanie sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej oraz ich elektroniczne podpisanie przez określone w ustawie osoby za pomocą potwierdzonego podpisu zaufanego lub kwalifikowanego.
Obowiązujący stan prawny w Polsce
Jednostki stosujące ustawę o rachunkowości i wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS sporządzają swoje sprawozdania finansowe w ustrukturyzowanym logicznie formacie XML (Extensible Markup Language) zgodnie ze schematami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów. Natomiast jednostki stosujące Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR), i wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS oraz pozostałe, nieobjęte poprzednim punktem, stosujące tę ustawę, sporządzają sprawozdania finansowe w dowolnym, nieustrukturyzowanym formacie, np. PDF.
Inicjatywa ustawodawcza KE
Równolegle ze zmianami zachodzącymi w Polsce, prace nad ujednoliceniem formatów raportowania przez europejskie spółki podjęła już w 2016 r. Komisja Europejska. W grudniu 2017 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority, ESMA) ogłosił, że wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta